Mi az a FIV/FeLV teszt?
Sok cicagazdi számára rettegett két betegség a macskaleukózis (kórokozója angolul: Feline Leucosis Virus, FeLV) és a macska-AIDS (kórokozója angolul: Feline Immundeficincy Virus, FIV).
Mit érdemes ezekről megjegyezni? Miért rettegünk úgy tőlük?
Ez a két vírusos betegség kijárós, kint tartott cicáknál jön szóba, vagy amelyiknek valamikor volt kinti kapcsolata (utcáról fogadták örökben, vagy akár az anyja még kijárt, és nem volt szűrve).
Ebben azért vagyunk teljesen biztosak, mert a vírus csak szoros kontaktus útján képes egyik állatról a másikra terjedni: verekedés, párzással, és a FeLV esetében akár kölcsönös nyalogatás, akár közös tálból evés útján is. A fertőzött anyák képesek átadni a vírust utódaiknak akár a vemhesség során is, akár az anyatejjel vagy a kölykök tisztogatásával. Ugyanakkor nem biztos, hogy a fertőzött anya kölykei is (mind) fertőződnek.
A legrosszabb hír az, hogy mindkét betegség gyógyíthatatlan, és rövidebb-hosszabb idő után halálos. A vírusok a fertőzött cica immunrendszerét támadják, így sokkal sebezhetőbbé teszik Őt a fertőzésekkel és a daganatos betegségekkel szemben is.
Mi az, amit tehetünk akkor?
Javasoljuk minden kintről befogadott, vagy korábban kijárós, ismeretlen státuszú macska szűrését. A kölyköket a befogadáskor és fél éves korban szűrjük, a felnőtteket pedig 2-3 hónap különbséggel szintén kétszer.
Javasoljuk a negatív, kijárós vagy kijárós macskával kapcsolatban lévő cicák oltását macskaleukózis ellen is minden évben. Sajnálatos módon a macska-AIDS ellen nem kapható Magyarországon hatásos védőoltás.
Hogyan történik a szűrés?
A szűrést egy rendelői körülmények közt 10-15 perc alatt elvégezhető gyorsteszttel végezzük, melyhez két csepp vérre van szükség. Kétes esetben laboratóriumba küldünk vérmintát PCR-vizsgálatra a definitív diagnózishoz. Két egymás utáni negatív gyorsteszttel, vagy egy negatív PRC-teszttel rendelkező cicát tudunk negatívnak tekinteni, de csak abban az esetben, ha kizárólag benti. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az oltás sem jelent 100%-os védelmet, illetve a FIV ellen nincs jelenleg működő oltás, tehát a kijárós lét sajnos kiemelt rizikófaktornak számít.
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra
Weboldalunk kizárólag a működéséhez szükséges és elengedhetetlen adatokat és sütiket használ, melyeket harmadik félnek nem ad tovább. A webhely használatával automatikusan elfogadja ezek használatát. További információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.