Mit kell tudni a nyuszik védőoltásairól?

Kötelező vakcinázás a macskákhoz hasonlóan nyulaknál sincs.

Szerencsére a legtöbb nyuszis Gazdi már tudja, hogy ennek ellenére nagyon fontos a nyuszik rendszeres oltása, kinti, benti és vegyes tartás esetén egyaránt.

A legsúlyosabb, oltással megelőzhető betegségeket szúnyogok terjesztik, így a védőoltások beadatása mellett a repülő rovarok távoltartása is kiemelten fontos!

A nyuszik vakcinázását 10 hetes korban szoktuk megkezdeni. Az oltási protokoll a választott készítménytől függ – a döntésben sajnos az utóbbi években sokat nyomott a latba az is, hogy egyáltalán melyik oltóanyag volt elérhető Magyarországon.

 

Életkor Oltás Mi ellen véd?
10 hetes Pestorin Mormyx Myxomatosis, RHD1 (nyulak vérzéses betegségének klasszikus törzse)
12 hetes Eravac/Castorex neo RHD2 (nyulak vérzéses betegségének újabb törzse)
14 hetes Pestorin Mormyx Myxomatosis, RHD1 (nyulak vérzéses betegségének klasszikus törzse)
Ezt követően félévente javasoljuk Pestorin Mormyx oltás és évente Eravac/Castorex neo oltás adását.
10 hetes Nobivac Myxo-RHD Plus Myxomatosis, RHD1, RHD2
12-13 hetes Eravac/Castorex neo Életében egyszer javasolt monovalens DHD2 vakcinát adni a mgfelelő védettség kialakulásért
Ezt követően évente javasoljuk Nobivac Myxo-RHD Plus adását.

 

Tudtad?

A védőoltás beadásával nem alakul ki azon nyomban védettség.

A védettség kialakulása vakcinánként és betegségenként eltérő időt vesz igénybe, az oltás beadását követően átlagosan mintegy 7-21 nappal kell számolnunk.

Sok esetben több oltásra van szükség a megbízható védelem kialakításához.

Mi az a maternális immunitás? Azt a szerzett védettséget nevezzük így, amit a kölykök még a vemhesség során a méhlepényen keresztül, vagy amit életük első napjaiban az előtejjel, ellenanyagok formájában vesznek magukhoz, ha az anyjuk oltott volt. Ez az élet első heteiben nyújt védelmet számukra, de ezen ellenanyagok szervezetből történő kiürülésével sebezhetővé válnak a fertőzésekkel szemben. Fontos! Amíg a maternális ellenanyagok nem ürülnek ki  a szervezetből a kölyök általában nem képes saját immunválasszal reagálni a védőoltásokra.

A kölyköket nem szabad utcára vinni, vagy bármely módon a fertőződés veszélyének kitenni, amíg a védettségül nem teljes.