Hogyan biztosíthatsz a szőrös családtagodnak hosszú, tartalmas, egészséges életet?

Minden felelős Gazdi azt szeretné, hogy kis kedvence sokáig vele éljen, és ez idő alatt jó egészségnek örvendjen – ne betegeskedjen, legyen aktív és boldog.

Mik azok a dolgok, amik egy társállat élettartamát és életminőségét meghatározzák? Melyekre van ráhatásunk?

Nagyon fontosak azok a veleszületett tulajdonoságok, amik meghatározzák az állat betegségekre való hajlamát. A jó vagy rossz genetika. Lényeges kérdés, hogy vajon igényes, megbízható tenyésztőtől vásárolt kölyökről van-e szó, ne adj’ Isten olyanról, aki egy szaporító tevékenységének a „terméke” (igen, sajnos termék, mert a szaporítókra jellemző, hogy a profitot minden egyéb fölé helyezik), vagy egy olyan állatról, akinek teljes előélete ismeretlen, mert utcáról vagy menhelyről lett befogadva.

A lelkiismeretes tenyésztők olyan kölyköket árulnak törzskönyvvel vagy származási lappal (például nyuszik), akiknek a szülei az ismert genetikai betegségekre szűrtek, mentes bizonyítvánnyal rendelkeznek, rendszeresen vakcinázottak.

Ezzel szemben a szaporítóknak csak a mennyiség a fontos, a náluk születő almok gyakran  több betegséggel is terheltek, a szülők szűrései hiányosak (vagy nem léteznek), sokszor nem csak az egészségügyi háttér, de a tartási körülmények is messze elmaradnak a minimálisan elfogadhatótól. Sose vásároljatok szaporítótól, mert csak támogatnátok vele az áldatlan tevékenységüket, és áttételesen az állatkínzást!

A befogadott kölyök vagy felnőtt állatok esetében nem tudjuk, mire számítsunk. Lehetnek teljesen jó egészségi állapotban, vagy lehetnek öröklődő betegégeik. Az utcáról befogadott állatok gyakran különböző parazitákkal fertőzöttek, alultápláltak.

Alapvető dolog a helyes tulajdonosi szemlélet – a szeretet mellett a megfelelő hozzáállás és a tájékozottság is.

Fontos dolog a fajnak, fajtának, nemnek, életkornak és egészségügyi állapotnak megfelelő életmód biztosítása. De mit is jelent ez? A megfelelő fizikai és szellemi fárasztást, a jó minőségű és megfelelő mennyiségű eleséget, a megfelelő pihenést és a szociális igények kielégítését. Természetesen teljesen másra van igénye egy fiatal border collie-nak  meg egy idősödő szobacicának, de ezt minden jó Gazdi tudja.

Az egészség megőrzése mindig kifizetődőbb, mint a betegségek kezelése. A megelőzésre érdemes fektetni a hangsúlyt. A kötelező és ajánlott vakcinák, paraziták elleni készítmények, a különféle korosztályoknak és élethelyzeteknek megfelelő táplálékkiegészítők sora segít abban, hogy minden tőletek telhetőt megtegyetek azért, hogy állatotok egészséges maradjon.

Sokféle szűrővizsgálat érhető el, melyekkel sok betegség már a látható tünetek megjelenése előtt felismerhető és így akár gyógyítható, akár hosszabb tünetmentes időszak, jobb életminőség és hosszabb élet biztosítható. Az egyik legfontosabb szűrővizsgálat az éves oltás előtti részletes fizikális betegvizsgálat, aminek sosem szabad elmaradni! Tájékozódjatok, milyen szűrővizsgálatok javasoltak, és kérjétek őket!

Az állatorvostudomány fejlődése, a betegségek jobb ismerete, a technikai fejlődés és a korszerű gyógyszerek együttes eredménye, hogy a kiskedvencek: kutyák, macskák, nyulak, görények és kis rágcsálók élete egyre hosszabb. Jogos elvárás, hogy a szőrös családtag teljes élettartama alatt a lehető legjobb egészségnek örvendjen, érezze jól magát a bőrében.

Válassz olyan állatorvosi csapatot, akikkel megtaláljátok a közös hangot, közös értékrenddel dolgoztok együtt kedvenceitek egészségéért, és kölcsönös, bizalmi kapcsolatot tudtok kialakítani. Szerintünk csak így működik jól a dolog!

 

Összefoglalva

JÓ GENETIKAI HÁTTÉR

  • Lelkiismeretes, gondos tenyésztőtől vásárolj, lehetőleg ajánlás útján!
  • Ne vásárolj szaporítótól!
  • Talált, befogadott állat esetében vedd tudomásul, hogy a genetikája „lutri”, és inkább arra készülj, hogy rossz helyről jött, hátránnyal indul.

JÓ TULAJDONOSI SZEMLÉLET

  • Biztosítsd kedvencednek a neki megfelelő fizikai aktivitást, szellemi kihívást, táplálékot, pihenést és szociális környezetet!
  • Tájékozódj az életkor, faj, fajta szerint ajánlott szűrésekről, és kérd őket állatorvosodtól!
  • Törekedj a betegségmegelőzésre, kérj védőoltásokat, védekezzetek külső és belső élősködők ellen is megfelelő rendszerességgel!

JÓ ÁLLATORVOSI HÁTTÉR

  • Mi rendszeresen tanulunk, fejlődünk, hogy minden nap tudásunk legjavát adhassuk.
  • A Te dolgod, hogy válassz olyan állatorvost, akivel közös értékek mentén, kölcsönös bizalmi kapcsolatot tudtok kialakítani!
  • Olyan rendelőbe járj, ahol fontosnak tartják az egészségmegőrzést, a megelőzést!
  • Egészségügyi kérdésekben tanulj, kérdezz az ÁLLATORVOSTÓL!